مطب زیبایی
مطب تخصصی پوست و مو
مطب زیبایی
تخصصی تریت روش جوانسازی پوست

از گذشته تا به امروزه حذف موهای زائد که می تواند شامل موهای صورت، گردن، شکم و ناحیه تناسلی و دست ها و پاها باشد، دغدغه بزرگی برای خانم ها و آقایان بوده است. از روش های سنتی حذف موهای زائد می توان به تراشیدن با تیغ، استفاده از پودرها و کرم های موبر، بند انداختن، اپیلاسیون و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

ولی از آن جایی که این روش ها موقتی هستند، همچنین عوارضی مانند حساسیت و رشد موهای زیر پوستی و یا درد زیاد دارند، امروزه روش های نوین حذف موهای زائد طرفداران بیشتری پیدا کرده اند. با پیشرفت علم روش های زیادی برای حذف این موها معرفی شده است. لیزر یکی از نوین ترین تکنولوژی های حذف موهای زائد است که نتایج قابل قبولی را برای فرد به ارمغان می آورد.

لیزر، یک پرتو نور با انرژی بالا است که می تواند انرژی خود را به قسمت خاصی از بدن منتقل کند. این پرتوهای نور ممکن است از لحاظ قدرت و نوع بافتی که می توانند هدف قرار دهند متفاوت باشند. در روش حذف موهای زائد، رنگدانه ی موجود در ساقه مو، با یک طول موج (یا رنگ) خاص لیزر مورد هدف قرار می گیرد.

این انرژی پیاز مو را گرم می کند و موجب آسیب به سلول هایی می گردد که باعث رویش مو می شوند. اگر آسیب به اندازه کافی انجام شود، این امر باعث جلوگیری از رشد بیشتر موها می شود. این اثر بر فاز آناژن یا فعال رشد مو بسیار موثر است. فاز آناژن زمانی است که موهای جدید شروع به رشد می کنند.

مراحل دیگر عبارتند از زمانی که مو در حالت استراحت قرار دارد و دیگر رشد نمی کند یا به طور طبیعی برای تشکیل موی جدید آماده می شود. موهایی که در فاز استراحت هستند از آسیب نور لیزر در امان هستند. به همین دلیل است که درمان موهای زائد با لیزر در جلساتی متعدد و با فاصله های خاصی از هم انجام می گیرد.

مقدار زمانی که یک پیاز مو در فاز آناژن باقی می ماند به ژنتیک وابسته است و در افراد به ویژه قومیت های مختلف و در مناطق مختلف بدن متفاوت خواهد بود. در صورتی که علاقمند به رفع موهای زائد با لیزر هستید، توجه داشته باشید که روش های لیزر، IPL  و SHR، روش های حذف دائمی مو نیستند، بلکه این روش ها باعث کاهش دائمی مو می شوند.

سازمان FDA آمریکا معتقد است که روش لیزر می تواند تا هفتاد درصد موها را کاهش دهد اما قادر به از بین بردن کامل آن نیست. یک ویژگی خوب لیزر این است که موهایی که دوباره رشد می کنند بسیار نازک تر و ضعیف تر از قبل هستند. از آن جایی که نور لیزر توسط رنگدانه موجود در فولیکول مو جذب می شود، در صورتی که پوست فرد تیره باشد، پوست نیز مقداری از انرژی را جذب می کند و می تواند موجب سوختگی شود.

با پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژی لیزر، دستگاه های جدیدی به بازار عرضه شده اند که در پوست های تیره باعث سوختگی نمی شوند. با این حال بهترین افراد برای انجام لیزر موهای زائد، افرادی با پوست روشن و موهای تیره هستند.

اگر تا به حال در مورد دستگاه های لیزر تحقیق کرده باشید مطمئنا در مورد تیپ های پوستی مناسب با آن دستگاه ها زیاد شنیده اید.

مشاوره اولیه

در اولین جلسه ملاقات با پزشک و یا کلینیک باید به وضوح انتظارات خود را از لیزر موهای زائد مشخص کنید و پزشک باید به شما بگوید که آیا خواسته شما با استفاده از این روش قابل دستیابی است یا خیر. سابقه پزشکی و دارویی شما نیز بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که شما می توانید بدون هیچ مشکلی از این روش بهره ببرید.

سپس از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که به معنای دانستن عوارض و خطرات مربوط به این درمان است. قبل از شروع درمان ممکن است عکسی از قبل و بعد درمان برای مقایسه از شما گرفته شود.

روش

 در طول این درمان، برای محافظت چشم از نور دستگاه لیزر، باید از عینک ایمنی استفاده کرد. پزشک یا تکنسین نواحی مورد نظر را علامت گذاری کرده و از یک هندپیس کوچک برای تابش پرتوهای نور بر پوست استفاده می کند. در بعضی از دستگاه ها ممکن است قبل از شروع درمان، به پوست شما ماده ای خنک کننده اسپری شود و یا از ژل بر روی ناحیه تحت درمان استفاده شود.

اکثر بیماران درد این روش را مانند احساس سوزن سوزن شدن یا خارش توصیف می کنند. در محل کلینیک به شما کرم سوختگی یا ژل آلوئه ورا داده می شود تا از ایجاد سوختگی جلوگیری شود.این ناراحتی بسته به نوع دستگاه مورد استفاده و آستانه درد فرد متفاوت است.

اگر شما این درمان را در مناطق حساس انجام می دهید، ممکن است به کرم بی حسی برای درمانی راحت تر نیاز داشته باشید. بهتر است قبل از درمان با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

آخرین مطالب

درباره ما

مطب تخصصی پوست و مو مطب زیبایی

اطلاعات تماس

  • ٠٩٣٧٣٢٢٩٨٤٣
  • ادرس مترو صادقيه خيابان وليعصر خيابان اعتماديان شرقي پلاك ٤٦
  • info@matabzibaie.com

لینک های مفید

لیزر موهای زائد
کاشت مو
میکرونیدلینگ
جوانسازی پوست